Blog

Spuštění nových diskuzí

Rádi bychom Vás informovali, že jsme byli z technických důvodů nuceni spustit pod jednotlivými stavbami nové diskuze. Bohužel došlo k neočekávaným problémům se službou, která diskuze zpracovává.

Pro komentáře používáme externí systém DISQUS. Je jednoduchý na nastavení, správu komentářů a i pro uživatele je dle našeho názoru příjemný. Systém je poměrně soběstačný a jednotlivá vlákna si automaticky přiřazuje ke každé stránce podle URL.

Vše fungovalo bez problému, jenže zhruba před měsícem začaly z ničeho nic mizet vlákna diskuzí u některých staveb. Po dlouhém bádání jsem zjistili, že celé vlákno si systém automaticky přeřadil k neexistující URL a na tu správnou napasoval nové vlákno (prázdné). Bohužel v administraci neexistuje nástroj, který by dovolil diskuzi manuálně „přesunout“ k správné stránce. A celkově jsou administrační možnosti pro řešení problémových situací dost omezené (to jsme bohužel zjistili až nyní).

Jediná možnost jak nepřijít o staré komentáře byl export do XML. DISQUS používá svoji vlastní aplikaci formátu XML, která nelze naimportovat do jiného systému. A co je horší, DISQUS sám nepodporuje (!!!) import svého XML. Takže manuální úprava souboru s komentáři a jeho naimportování není možná. Ale podporuje import souborů WXR (formát XML pro komentáře, používá jej např. WordPress). Následovalo čištění exportovaných dat, jejich načtení do lokální MySQL a export do WXR.

Tento formát měl být v DISQUS jednoduše importovatelný, ale bohužel ani po 14 denních pokusech se to nepovedlo. Rozhodli jsme se dále nečekat a neomezovat návštěvníky webu v možnosti přispět svým názorem. Spustili jsme tedy zcela nové diskuze. Současné nastavení skriptů by již mělo zaručit bezproblémový průběh. Staré komentáře máme uloženy a během několika dní budou k dispozici k zobrazení.

Za vzniklé potíže se omlouváme a věříme, že nyní bude vše fungovat správně.

Vyádřeni k lednovému vývoji hlasování

Vzhledem k pravděpodobnému zneužití funkce hlasování o stavbách jsme byli nuceni vynulovat veškerá hlasování, která byla zaznamenaná v měsíci lednu. V této době, jsme zaznamenali nepřirozený nárůst pozitivních i negativních hlasů u konkrétních staveb. Hlubším prozkoumáním bylo zjištěno, že hlasy nebyly přidávány korektně a bylo zneužito nedokonalého zabezpečení hlasovacího systému.

O “slabině” hlasovacího systému jsme věděli již při spouštění stránek. Věřili jsme, že veřejnost tento systém nebude zneužívat a bude ctít pravidlo max. jednoho hlasu denně. Netušili jsme, že potřeba “vyklikat” některé projekty v hodnocení výš než ostatní, bude silnější než pravidlo fair play.

Vzhledem k tomu, že hlasování u jednotlivých projektů slouží jen k orientačnímu účelu a není  striktním měřítkem kvality projektu či hotové stavby, nebude umazání hlasů, byť některých poctivých, velkým zásahem. Naopak vše se vrátí k původnímu trendu, který je dle přiloženého grafu relevantní.

Žádáme do budoucna všechny návštěvníky, aby hlasování nezneužívali a ctili pravidlo jeden hlas z jednoho počítače za den. Neradi bychom zaváděli “otravná” ověřování (email, reCaptcha, přihlašování uživatelským jménem apd.).

Byly přidány první stavby

Současně se spuštěním webu byly do databáze přidány první projekty. Každý projekt spadá do jedné ze tří kategorií podle aktuálního stavu: návrh, realizace, postaveno. Jedná se o zásadní stavby, které mají vliv na funkčnost a architektonický ráz města.  Z již dokončených staveb je na webu nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, vědecké centrum BIOMEDREG a hotel Ibis, který stojí v bývalém areálu sladovny na Wolkerově ulici.

Rozestavěné projekty jsou v tuto chvíli nejčetnější kategorií. Základní informace, fotografie z výstavby či odkazy na články v médiích tak naleznete např. u stavby Galerie Šantovka, Hotel Clarion (bývalý hotel Sigma u hlavního nádraží), rekonstrukce Dolního náměstí a mnoha dalších.

Návrhové vizualizace si můžete prohlédnout a hodnotit u projektů Rekonstrukce zimního stadionu a okolí a Nábřeží řeky Moravy. Zvláště poslední jmenovaný projekt, bude-li skutečně realizovaný, se dotkne téměř každého občana Olomouce. V rámci úpravy nábřeží řeky je plánovaná rekonstrukce dvou významných mostů (u Bristolu a na Masarykově ulici).

Současné číslo 15-ti staveb rozhodně není konečné. V následujících týdnech budeme přidávat a představovat další stavby spadající do tří výše zmíněných kategorií.

Spuštění webu OLSTAVBY.cz

Dne 23.7.2012 byl oficiálně  spuštěn provoz nového webu  www.olstavby.cz, který si klade za cíl informovat širokou veřejnost o nových stavbách a připravovaných projektech na území města Olomouce.

Webové stránky nabízí svým návštěvníkům možnost seznámit se se stavbami připravovanými, rozestavěnými a dokončenými. U každé stavby mohou občané vyjádřit svůj názor v diskuzi či hlasováním (líbí se mi/nelíbí se mi), které určuje celkové hodnocení všech nových olomouckých staveb.

Součásti nového webu jsou také fotogalerie jednotlivých projektů. Všem návštěvníkům je umožněno přidávat vlastní fotografie a spolupodílet se tak na vytváření  galerií reflektujících vývoj staveb.

S novým webem získává odborná i široká veřejnost možnost pohodlně na jednom místě sledovat vývoj jednotlivých projektů  a zároveň vzniká prostor pro společnou diskuzi a hodnocení nových staveb.